Pomocníci v IT

Jednoznačným vedoucím v této věci jsou počítače. Jeden jako druhý jsou určeni ku pomoci. To, že je lidé používají více k zábavě, je jen druhá stránka věci. A není jistě na škodu. Nebýt her, kdoví zda by následoval takový rozmach. Asi ne, ale pojďme dále.

Není snad oboru, kde by nějaký počítač nepomáhal. A v některých by to bez počítače snad ani nešlo.

klávesnice

Tyto stroje dokážou hlavně pracovat přímo s informacemi. Pro nás jen pouhé jedničky a nuly musí procesor převést do srozumitelné podoby. Teprve pak vidíme psaný text nebo obrázek.

Další věci jsou však již jen na programech. Pokud tedy fotograf potřebuje opravit nějaký kaz na fotografii, musí sáhnout po něčem, v čem to udělá. V textovém editoru určenému ke psaní to půjde hodně těžko. Takže si musí najít program, který umí pracovat s grafikou. Je jedno zda s vektorovou či rastrovou. Tato volba je na člověku a ten si volí tu, která je lepší pro něj a pro jeho činnost. A je také jedno, zda si zvolí drahý profesionální program, jen nějaké malování zadarmo. A aby nedošlo k omylu nebo špatné interpretaci výše napsané věty. I některý programy zadarmo se blíží těm, které jsou drahé. Neznamená to, že levný, či program zadarmo, je pouze hračka pro děti.

práce u počítače

Počítač nepomáhá samozřejmě jen s grafikou, především má za úkol třídit a udržet informace. Ovšem psaný text je zde primární a je jedno, zda se píše v tom či onom programu, nebo do tabulek. Stále jde o psaný text.

Spisovatelé jásají, neb datlování do psacího stroje je konečně pryč. Jen oni znají ten problém s překlepy, úpravou textu či obráceně vloženým kopírákem v psacím stroji. To vše bylo na nervy a jen ztěžovalo soustředění na psaní samotné. Nyní lze chybu opravit přímo a texty lze různě přesouvat dle potřeby. Takže nerváky skončily a člověk se přece jen lépe soustředí.

Na další obory již není místa. Ale je jich skutečně hodně.

Doporučené články