Perské koberce jsou ozdobou vaší domácnosti

Perské koberce patří ke vkusným výzdobám interiéru, zejména v kombinaci s jednobarevným podkladem v podobě keramické dlažby nebo plovoucí podlahy. Peršany, jak se jim lidově přezdívá, vynikají svými pestrobarevnými vzory, a chcete-li, aby jejich krása plně dominovala, nesmíte je ladit v místnosti s podobně koncipovanými grafickými návrhy. Naprosto ideální je- jsou-li pokládány například v obývacím pokoji k bílému či skleněnému konferenčnímu stolku a k bílé sedací soupravě.

dívka na perském koberci

Peršan je znám ze starověkých bájí také jako létající koberec a někteří lidé si při posezení na jeho povrchu mohou tyto podmanivé zkazky alespoň podvědomě připomenout, ovšem pod podmínkou, že k tomu budou mít ideální podmínky. Co tím máme na mysli?

Dostatek volného prostoru – chcete-li na koberci posvačit a představit si, že se s vaším pokrmem vznášíte ve volném prostoru, nesmíte mít kolem sebe mnoho předmětů a být jimi doslova sevřeni, musíte si připadat velice vzdušně a lehce.

Turecký sed – na peršanech se nejlépe sedí v tureckém sedu, toto posezení je také stylové a zcela věrohodně napodobuje právě letce na kobercích v Persii, ovšem pokud chcete změnit polohu a na koberci si třeba s dětmi zahrát karty nebo skládat puzzle, proč ne? Klidně si natáhněte nohy a lehněte si tu na bok.

bosá chodidla na koberci

Čistota koberce – abyste se na podlaze cítili dobře, potřebujete, aby tu bylo nejen teplo, ale také aby koberec nebyl samý flek. Tu a tam ukápnutý kečup, sem tam rozlitá káva, támhle kousky ztvrdlého pečiva anebo zaschlá pomazánka nejsou zrovna nejlepší vizitkou vaší domácnosti.

Zápach – že se po kobercích chodí bosky nebo v ponožkách či silonkách, není žádným tajemstvím, jenže právě pot z chodidel, který je důsledně fermentován bakteriemi, je právě na koberci výrazně cítit, pokud jeho povrch pouze vysáváte sáčkovým vysavačem. Jestliže vám peršan připomíná týden nošené ponožky, povolejte k důkladnému čištění perských koberců odborníky, nejlépe se systémem Rotovac, který si poradí nejen se zápachem, ale i s těmi fleky od kečupu a pomazánek.

Doporučené články