Proč nekupovat léky na předpis po internetu?

Léky a jejich prodej dělíme na dvě hlavní skupiny. Léky, které jsou ve volném prodeji a léky, které zakoupíme jen na základně lékařského předpisu. K tomu, abyste se dostali k lékům z druhé skupiny tedy musíte navštívit lékaře, který u vás provede potřebná vyšetření, vezme si vaši anamnézu a dle toho všeho stanoví, které léky jsou pro vás vhodné. Na základně toho vám poté vypíše recept, na který si můžete léky v lékárně vyzvednout.

léky

Dnes už většina lékařů využívá formy e-receptu, kdy vám pošlou recept emailem, smskou, nebo ho odešlou přímo do systému lékárny a vy jen ukážete farmaceutovi svou občanku a na základě té si v systému dohledá vaše předpisy. Tento způsob tedy o něco ztížil fungování těm, kteří se snažili recepty padělat, což už ale několik let je téměř nemožné.

Někteří lidé ale k lékaři jít odmítají, nebo jednoduše nechtějí. A snaží se tento systém obejít. A logicky je napadne pátrat na internetu. Proto na internetu přece seženete všechno. Ano, na internetu najdete spoustu inzerátů na prodej léků, které jsou jinak na předpis. Většina z nich je na takzvaném „dark webu“, ale dokážete je najít i skrze klasické internetové vyhledávače.

pilulky

Podle průzkumů mají lidé nejčastěji zájem o léky na bolest, opiáty, léky na spaní, antidepresiva a viagru. Jestliže ale uvidíte nějaký inzerát, který bude hlásat „prodám viagru“, rozhodně byste neměli podlehnout vábení a takové léky kupovat.

Zatímco v lékárně máte jistotu, že dostanete skutečně ten lék, který máte, na internetu vám nikdo takovou záruku nemá. Braní takových pochybných léků pro vás tedy může být i smrtelně nebezpečné. V nejlepším případě obdržíte místo účinných léků placebo, třeba v podobě neškodných vitamínů, a zapláče jen vaše peněženka. Ale co když do sebe dáte nějakou životu nebezpečnou látku? Tohle určitě nechcete riskovat. Proto upusťte od takových pochybných obchodů, překonejte se a vydejte se raději k lékaři.

Doporučené články