Obezita a vše, co byste o ní měli vědět

Obezita je nemoc, která už se zdaleka netýká pouze dospělých, ale čím dál tím více zasahuje i děti. Co to ale vlastně je? o obezitě mluvíme v případě, že si naše tělo ukládá příliš mnoho tuků v různých oblastech našeho těla. To, to jste obézní, se nejčastěji zjistí pomocí vypočítání BMI. To vám alespoň orientačně prozradí, jak je na tom vaše váha.

nápis

Co vlastně obezitu způsobuje? Nejčastější příčinou obezity je to, že váš příjem kalorií je vyšší než jejich výdej. To znamená že zkrátka přijmete více potravy, než vaše tělo energeticky potřebuje. Není to ovšem jediná příčina obezity. Za obezitou může stát také různé onemocnění, užívané léky nebo i třeba duševní onemocnění. Alarmující ovšem je, že počet obézních stále vysoce roste.

Není obezita jako obezita. Důležité je i to, kde se váš tuk ukládá. Nejvíce nebezpečný je tuk, který se ukládá v oblasti břicha. Takový tuk se nazýval viscerální. V takovém případě je totiž nejpravděpodobnější i, že se tuk ukládá i okolo vašich orgánů v dutině břišní, což může způsobovat jejich onemocnění, různé zábaly a další problémy.

ovoce

Jak už jsme si řekli, nejhlavnější příčinou je nepoměr mezi příjmem a výdejem kalorií. Najdeme ale spoustu dalších rizikových faktorů pro vznik jo obezity, jako je třeba jídelníček složený z nezdravých potravin, nedostatek pohybu, nedostatek spánku či jeho nízká https://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_parva kvalita anebo také nadměrné působení stresu.

Jak ale s obezitou můžete bojovat? Pokud už dosahujete morbidní obezity, nejúčinnější je, pokud se poradíte o možnostech se svým lékařem. ten vás může například poslat do obezitologické poradny, kde vám sestaví jídelníček a pomohou vám se začátkem vaší cesty hubnutím. Obecně ale platí i, že byste měli zařadit do svého života více přirozeného pohybu, jako jsou třeba procházky, vyhnout se nezdravým potravinám jako jsou sladkosti, smažená a tučná jídla, a naopak zařadit více zeleniny, ovoce, mléčných výrobků a cereálních výrobků.

Doporučené články