Kolagen – pomocník nejen na klouby

Co je vlastně kolagen? Jedná se o bílkovinu rozpustnou ve vodě, která v lidském těle obstarává pružnost, správné fungování kloubů a jeho hydrataci, pevnost kostí, pevnost a pružnost pokožky, vyživuje vlasy a nehty. Po třetí desítce let života množství kolagenu v těle přirozeně klesá a tím se zmenšují i benefity na člověka. To vede k prvním příznakem stárnutí. Špatná životospráva jako konzumace alkoholu, kouření, nadměrné vystavování slunci… také dokáže snížit produkci kolagenu.

kolagen

Přípravky s kolagenem jsou na trhu už nějaký čas, svou největší popularitu však již zažilo. Je to opravdu zázračný lék nebo pouze placebo? Kolagen nepomáhá pouze na klouby, ale také „zkrášluje“ nehty a vlasy. Podob, jak kolagen dostávat do těla, je mnoho. Doplňky stavy mohou být ve formě tabletek nebo tobolek, či prášku.

Účinnost kolagenových doplňků stravy velmi souvisí s dávkováním. Vědci se shodují, že užívání „zázračné bílkoviny“ formou tablet je jedno z nejhorších a nejméně účinných. Pokud začnete užívat mnohem větší dávku běž mohou kapsle nabídnou, dostaví se vytoužené účinky. Zlepší se Vám stav kloubů, vlasů, nehtů i pleti.

kolagen

Kolagenů existuje mnoho druhů, nejen formy užívání, ale také mnoho druhů samotného kolagenu. Jedno z dělení je dle zdroje – hovězí, vepřový či rybí. Všechny spadají do skupiny přírodních (nativních) kolagenů. Syntetický kolagen neexistuje. Poslední zmíněný (rybí) se pyšní nejlepší vstřebatelností. Další možnost, jak kolagen dělit je dle typu. Existuje okolo 30 druhů typů kolagenu, které se vyskytují v tělech živočichů.

Nejvyužívanější způsoby konzumace kolagenu je ve formě tekutého kolagenu nebo v práškové formě. V tomto případě skupenství nemá žádný vliv na účinnost. Roli také nehraje, zda se jedná o čistý kolagen nebo je adována další obohacující látka. Nicméně zde platí velmi neočekávaná věc. Vyloženě čistý kolagen Orcacollagen.cz na pleť nepůsobí tak moc jako například ve spolupráci s vitamínem C.

Doporučené články