Co víme o alu discích pro osobní automobily

Hliníkové disky kol neboli alu disky jsou dnes poměrně běžným jevem mezi osobními automobily na silnicích. Jaké vlastnosti lze očekávat od těchto výrobků, ve srovnání s ocelovými ráfky?

Slitina hliníku = vysoká pevnost – v první řadě bychom si měli připomenout, že nejde o čistý hliník, ale o jeho slitinu, převážně s hořčíkem, křemíkem, bórem a titanem. Kdybychom vyrobili disk z čistého hliníku, po nasazení na nápravu by se ihned zdeformoval. Legovaná slitina hliníku však snese obrovskou zátěž, na jeden disk mnohdy až 800 kg.

hliníkový disk

Jízdní vlastnosti – uvádí se, že s těmito disky se lépe chladí brzdový systém, vůz dosahuje zlepšení akcelerace, lépe reaguje na sešlápnutí brzd a celkově máte lepší pocit z jízdy, která je dynamičtější. Proto se také již mnoho let využívá toto řešení pro závodní automobily.

Jestliže se vám disk poškodí nebo poškrábe, je možné jej opravit či renovovat.

V čem se liší kompletní renovace od opravy

Opravou hliníkových disků kol rozumíme pouhé drobné zásahy v případě různých deformací. Jde zejména o rovnání částí disků tak, aby zas zaujímala původní tvar. Proces rovnání se provádí při běžné pokojové teplotě, slitina hliníku by se neměla zahřívat, aby nebyla pozměněna její krystalická mřížka a vazební síly, které udržují disk v perfektní kondici. Některé opravy je možné provádět tepelným svárem, ale slitina hliníku nemá tak dobré pevnostní vlastnosti po svařování, jako ocel, proto vzhledem k vysokému namáhání kol může pak svár znovu prasknout.

osobní automobil

Kompletní renovace spočívá zejména v obnovení původního vzhledu. Disky se zbaví starých barev a znovu se obarví speciální technologií. Barvu je možné změnit na libovolný odstín (který je samozřejmě v nabídce barev), není tedy nutné dodržet shodný odstín barvy původní.

Kdy se to vyplatí, a kdy ne

Zda se oprava alu disku vůbec vyplatí, by měl posoudit odborník. Neházejte však, jak se říká, „flintu do žita“ a nejprve se poraďte a nechte si podrobně vyčíslit cenu opravných prací. Snadno ji pak můžete porovnávat s novými disky, a podle toho se rozhodnout, jak dál postupovat.

Doporučené články